Każdy kochający dziecko rodzic pragnie, by jego pociecha miała pięknie przyozdobiony, przytulny pokój, który swoimi kolorami i wyposażeniem będzie inspirował i pobudzał wyobraźnię. Jednocześnie musi być on w sposób funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu porządku.

Chociaż mebelki, dedykowane dla poszczególnych grup wiekowych potrafią oczarować swoim designem, warto pamiętać o tym, że będą one służyły przez dłuższy czas i nie zostaną zmienione od razu jak dziecko z nich wyrośnie. Przykładowo komoda z przewijakiem przestanie być potrzebna w momencie, kiedy dziecko podrośnie. Jedną ze sprawdzonych inwestycji jest zakup mebli dostosowanych do dzieci w różnym wieku.

Tak jak w całym domu, tak i w pokoju dziecka dobrze jest rozgraniczyć pewne strefy użytkowe i podzielić pokój np. na strefę wypoczynku, nauki oraz zabawy. Będą w ten sposób zaspokojone potrzeby dziecka, a jego pokój przestanie przypominać pole bitwy i będzie bardziej zorganizowany i uporządkowany. Dzieci lubią, kiedy ich świat jest poukładany i zorganizowany i raczej chętnie na taki układ przystają.

Zamiast kupować meble z dziecinnymi motywami i kształtami, jak łóżko w kształcie samochodu, pokój można przepięknie udekorować dodatkami. Doskonale sprawdzają się tutaj poduszki, kocyki, naklejki ścienne, czy obrazki. Zarówno sklepach tradycyjnych, jak i internetowych można znaleźć cała masę produktów tego typu. Są one dostępne w wielu wariantach i na każdą kieszeń. Pozwalają na łatwą zmianę stylistyki pokoju bez dużych kosztów poświęcanych na zakup nowych mebli.

W pokoju dziecka podobnie jak w innych pomieszczeniach trzeba zwrócić uwagę na rozmieszczenie światła. Do zabawy zastosować można jasne oświetlenie sufitowe, do czytania i zasypiania boczne kinkietowe. Z kolei do prac plastycznych i nauki osobne światło na biurku lub stoliku. Jeśli do mniejszego światła zastosuje się żarówki ledowe, można dodatkowo zaoszczędzić, dzięki ich niewielkiemu poborowi prądu. Takie lekkie światło sprawi, że dziecku będzie się lepiej zasypiało.